Spring til hoved indhold

Kursus: PUP Modul 3: Hjernen og kroppen

Udgivet d. 16.5.2025

PUP Modul 3: Hjernen og kroppen

På PUP, modul 3 lærer du om forskellige special-og neuropædagogiske tilgange til de hverdagssituationer dit plejebarn og du som plejeforælder indgår i. Du får en introduktion til udviklings- og adfærdsforstyrrelser ex. adhd, autisme/aspergers syndrom og problemskabende adfærd som adfærdsforstyrrelser. Du kommer til at arbejde med kroppen som indgang til barnet gennem sanserne og motorikken. Desuden bliver du opdateret på én af de nyeste socialpædagogiske tilgange Low Arousal, og hvordan du kan bruge den sammen med dit plejebarn i jeres familie.

Der arbejdes med følgende AMU-mål:

Mennesker med udviklings- og adfærdsforstyrrelser (22,2 timer over 4 dage)

  • Deltageren kan med afsæt i kendskab til det enkelte barn, den unge eller voksne med udviklings- og adfærdsforstyrrelser, yde støtte til en trivselsfremmende social- og specialpædagogisk bistand.
  • Deltageren har viden om adfærd og reaktionsmønstre ved de hyppigst forekommende udviklingsforstyrrelser såsom autisme med støttebehov, ADHD, OCD og Tourettes syndrom samt om relaterede trivselsproblemer så som adfærdsforstyrrelser.
  • Deltageren kan indgå i en afstemt relation og samarbejde med den enkelte person med adfærds- eller udviklingsforstyrrelser og relaterede trivselsvanskeligheder, se bag om denne adfærd og tilpasse krav og forventninger til den enkelte persons forudsætninger med afsæt i dennes ressourcer. I forlængelse heraf kan deltageren iværksætte indsatser, der støtter, skærmer og fremmer den enkelte person med autisme og/eller ADHD, i forhold til trivsel i sociale sammenhænge.
  • Deltageren kan indgå i respektfuldt samarbejde med pårørende omkring den enkelte person med udviklings- og adfærdsforstyrrelser og udveksle relevante iagttagelser.
  • Kollegialt kan deltageren dele iagttagelser relevant for den enkelte person med udviklings- og adfærdsforstyrrelser i det daglige arbejde samt ved visitation og bevillinger.

Afholdes d. 28/8, 9/9, 17/9, 18/9.

Klik her for tilmelding

Arbejdet med lavaffektive metoder – Low Arousal (14,8 timer over 2 dage)

  • Deltageren kan, med afsæt i en forståelse for konfliktminimering, ikke-konfrontation og forebyggende indsats med fokus på metoden Low Arousal, skabe afstemte relationer til borgere med kognitive funktionsnedsættelser og problemskabende adfærd, og herigennem skabe en trivselsfremmende indsats, der minimerer problemskabende adfærd og magtanvendelser i det pædagogiske arbejde.
  • Deltageren har forståelse for de grundlæggende principper i Low Arousal, og kan forstå problemskabende adfærd som en mestringsstrategi for borgeren, og tilpasse eventuelle krav i forhold hertil.
  • Deltageren kan, på baggrund af viden om affektregulering og selvkontrol, identificere, forebygge og håndtere for høj eller for lav arousal og tilpasse egen adfærd, samt pædagogiske og fysiske rammer til gavn for borgerens trivsel.
  • Deltageren har viden om stress, og kan på baggrund af iagttagelser udarbejde enkle stress-analyser, samt vurdere borgerens samlede stress-belastning i en given situation, og justere den pædagogiske indsats og forventninger på denne baggrund.
  • Deltageren har forståelse for eget og kollegers ansvar i konflikter, og kan reflektere over egen og kollegers rolle i borgerens liv. Deltageren kan på baggrund heraf indgå i faglig sparring med kolleger med sigte på at minimere konflikter.

Afholdes d. 30/9, 1/10.

Klik her for tilmelding

Neuro 1 – Neuropædagogik som redskab i pædagogisk arbejde (22,2 timer over 4 dage)

  • Deltageren kan anvende en neuropædagogisk tilgang som et redskab i det pædagogiske arbejde med børn, unge og voksne.
  • Med udgangspunkt i et grundlæggende indblik i hjernens funktioner, udvikling, og sanseintegration kan deltageren observere barnet/den unge/den voksne samt inddrage denne viden og observationer i tilrettelæggelsen af det pædagogiske arbejde.
  • I det arbejde kan deltageren tage afsæt i den enkeltes behov, forudsætninger og udviklingsmuligheder samt reflektere over betydningen af egen adfærd i samspillet med barnet/den unge/den voksne.
  • Desuden kan deltageren videregive relevante observationer til kolleger, pårørende og andre professionelle omkring barnet/den unge/den voksne.

Afholdes d. 22/10, 23/10, 29/10, 3/11

Klik her for tilmelding

Neuro 2 – Neuropædagogisk indsats i pædagogisk arbejde (22,2 timer over 4 dage)

  • Deltagerne kan udvælge og anvende metoder, der fremmer udvikling og trivsel hos barnet/den unge eller den voksne, på baggrund af forståelse for borgerens behov for neuropædagogiske indsatser, i det pædagogiske arbejde.
  • Deltagerne kan forholde sig og medvirke til udvikling af trivselsfremmende miljøer, der med afsæt i neuropædagogisk viden og en grundlæggende forståelse af hjernens funktioner, udvikling, og sanseintegration, tilgodeser menneskets læringspotentiale og udvikling.
  • Deltagerne kan, med afsæt fra et neuropædagogisk perspektiv, reflektere over og analysere egen rolle i det relationelle samspil, så trivslen fremmes mellem barnet/den unge eller den voksne.

Afholdes d. 12/11, 13/11, 19/11, 20/11.

Klik her for tilmelding

Børns motorik, sansning og bevægelse 1 (22,2 timer over 4 dage)

  • Deltageren kan forstå betydningen af børns udvikling af krop, sanser og bevægelse for at fremme barnets dannelse, trivsel og udvikling i børnefællesskaber.
  • Deltageren kan anvende viden om børns sansemotoriske udvikling til at understøtte hele barnets udvikling og trivsel.
  • Deltageren kan iværksætte initierede bevægeaktiviteter, der tager udgangspunkt i børnegruppens aktuelle udviklingsniveau, motoriske kompetencer og bevægeglæde.

Afholdes d. 27/1, 28/1, 10/2, 11/2.

Klik her for tilmelding

Prøve

Hvert fag afsluttes med en prøve, som skal bestås, for at du kan få et AMU bevis.
Du vil også modtage et bevis for modul 3, når du har bestået alle fem fag.